Warsztaty z Dorotą Zawadzką – Aktywna rodzina

Miałam przyjemność uczestniczyć w warsztatach z Panią Dorotą. Było rewelacyjnie !!!

Motywem przewodnim była aktywność w rodzinie i wszystko co z tym związane. Pani Dorota jest ambasadorką Socatots ( więcej na ich stronie – http://www.socatots.pl/ )

Bardzo fajny program dla rodzin z dziećmi w wieku od 5 mięsięcy do 5 lat..zabawy ogólnorozwojowe na bazie treningów piłkarskich.

Sama Pani Dorota okazała się niezwykle sympatyczną osobą. W trakcie warsztatów poruszała bardzo ważne tematy ale okraszała je co jakiś czas anegdotkami 🙂

Oto kilka z nich:

 • cyt.: ” Pewnego dnia, podczas jednego ze spotkań z rodzicami, podeszła do mnie Pani i mówi mi : – Pani Doroto, kocham Panią, ja wszystko robię tak jak Pani i według Pani zaleceń, i nawet tak jak Pani nie biję dzieci od pasa w górę.. A mnie zatkało ! Na litość boską czy ja kiedykolwiek mówiłam, że można bić dzieci? I już nie ważne czy od pasa w dół czy od pasa w górę??? „
 • kolejna dotyczyła mężczyzn – w Ameryce specjalnie dla nich zaprojektowano skarpetki, na jednej jest napis „left” a na drugiej ” not left”
 • i jeszcze jedna cyt. :” Faceci dojrzewają do 3 roku życia a potem już tylko rosną”

A teraz przechodzimy to ważniejszych rzeczy, które zostały nam przekazane.

Żeby dziecko prawidłowo się rozwijało, musimy zadbać o wszystkie sfery rozwoju:

 1. Fizyczną,
 2. Motoryczną,
 3. Emocjonalną,
 4. Interaktywną/poznawczą,
 5. Społeczną,
 6. Moralną,

Ad. 1. Nie mamy wpływu na wzrost czy kolor oczu ale na wagę już tak. Dlatego dbajmy o to. Gruby w społeczeństwie ma trudniej. Owszem bardziej się lubi osoby otyłe, bo są zazwyczaj bardzo sympatyczne, z ogromnym poczuciem humoru a osoby wychudzone, wiecznie na diecie to takie zołziaste osobniki, ale jeśli chodzi o codzienne życie to mają trudniej. Już w szkole gdy na w-f’ie wybierało się dzieci do drużyny, to zawsze brało się te szczuplejsze i zwinniejsze. Dlatego od małego uczmy je odpowiedniego dbania o siebie.

I pamiętajmy – TO RODZIC DECYDUJE KIEDY DZIECKO JE I CO JE, ALE TO DZIECKO DECYDUJE ILE !!!

Ad. 2. Nie patrzmy na inne dzieci. To, że jedno dziecko już raczkuje a inne jeszcze nie, nie oznacza, że coś jest nie tak. Ważne aby dziecko rozwijało się ruchowo. Musimy zwrócić uwagę na to czy rozwija się symetrycznie tzn. czy łapie zabawki obiema rączkami czy tylko jedną, czy woli leżeć tylko na jednym boku czy na obu..Zadbajmy również o bezpieczeństwo naszych pociech. Zamiast biegać za nimi i wołać – zostaw, uważaj, stój..lepiej zabezpieczyć kąty i pozwolić dzieciom na ruch.

I pamiętajmy – DZIECKO MUSI SIĘ PRZEMIESZCZAĆ ! DO 2 ROKU ŻYCIA MOTORYKA JEST NAJWAŻNIEJSZA !!!

Ad. 3. Nie zaprzeczajcie uczuciom, nie mówcie do dzieci – nie płacz, nie bądź babą..nie zaprzeczajcie emocjom!!! Jak Was coś boli to też to okazujecie..

Jeśli dziecko się złości – nie mówmy nie wolno, tylko spytajmy co się stało, jak możemy mu pomóc !

Dziecko, które ciągle słyszy zakazy, nie rób, nie ruszaj, nie wolno  – nie wie jak ma postępować bo wciąż tylko słyszy czego nie można.

Bądźmy dla dzieci autorytetem – nie mówmy- nie pal bo to nie zdrowe, jeśli sami kopcimy paczkę dziennie.

I pamiętajmy – NIE OSZUKUJMY DZIECI !!! ONE ROZUMIEJĄ WIĘCEJ NIŻ NAM SIĘ WYDAJE !!!

 cyt.: ” Tata wraca do domu, wściekły jak osa, cały się trzęsie a na pytanie dziecka odpowiada – wszystko w porządku, mama ukradkiem ociera łzy ale na pytanie córki odpowiada, że jest szczęśliwa”  – I CO TAKIE DZIECKO MA MYŚLEĆ??


AD. 4.  Nie brońmy dziecku poznawać świata, nawet jeśli oznacza to próbowanie okruszka z dywanu. Nie każde dziecko będzie Einsteinem ale wspierajmy je. Gdy przychodzi do nas z pytaniem, nie odsyłajmy go do taty, bo potem dziecko myśli, że my jesteśmy te głupsze a tata wie wszystko. Postarajmy się pomóc dziecku zaspokajać jego ciekawość świata.

Ad. 5.  Nie bądźmy antyspołeczni. Coraz rzadziej patrzymy na innych.

Ad. 6.  Musimy tłumaczyć co jest dobre a co złe i dlaczego? Nie wystarczy powiedzieć – nie bij nikogo, tylko trzeba wyjaśnić, dlaczego nie wolno tego robić

Co jeszcze jest ważne ? RELACJE Z RODZICAMI !!!

A wpływ na nie mają :

 • dobre emocje – starajmy się, żeby w domu panowała dobra atmosfera,
 • wspólny czas – to nie czas kiedy tata siedzi przy komputerze a dziecko obok ogląda bajkę,
 • budowa zaufania – pokażmy dziecku, ze moze nam ufać, bez względu na to co się wydarzy, tłumaczmy, uczmy ale nie zakazujmy i nie krytykujmy.
 • wzajemne poznanie – rozmawiajmy jak najwięcej..o swoich potrzebach, pragnieniach, marzeniach i oczekiwaniach,
 • budowanie autorytetu – to o czym już pisałam.

I jeszcze jedna rada – „Jeśli dziecko wróci w nocy do domu po spożyciu alkoholu, nie krzyczmy, nie róbmy awantury, tylko cieszmy się że wogóle wróciło,  a rano, jak będzie główka bolała to wyjaśnić co czuliśmy „.

Na koniec pytanie. Co my jako rodzice możemy ofiarować swoim dzieciom? Co możemy dla nich zrobić? Po co jesteśmy?

To miłość..miłość bezwarunkowa ! ! !Cieszcie się dziećmi póki możecie !!! Im dziecko starsze, tym mniej naszej miłości potrzebuje..ale dzięki naszej miłości i wsparciu wyrośnie na wspaniałego człowieka! ! !

Warsztaty zakończyły się losowaniem książek autorstwa Pani Doroty, zdobywaniem autografów i robieniem pamiątkowych fotek 🙂

Jeśli macie okazję skorzystać z tych warsztatów to gorąco je polecam!!!

szczegóły – http://www.aktywnarodzina.org

CAM00156

CAM00152

CAM00154

Reklamy

7 thoughts on “Warsztaty z Dorotą Zawadzką – Aktywna rodzina

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s